

Lakossági és önkormányzati együttműködés keretei az utak fejlesztésében
Lakossági kezdeményezésre, önkormányzati együttműködéssel korábban is épültek szilárd burkolatú utak Pécelen, egy új rendeletnek köszönhetően azonban a jövőben ez sokkal szabályozottabb és kiszámíthatóbb keretek között valósulhat meg.
Az útépítések előmozdítása érdekében a képviselő-testület új rendeletet fogadott el júliusban, melynek célja, hogy elősegítse az utak fejlesztését, és ennek érdekében a beruházás költségeit az önkormányzat a helyi közút használatában érintett ingatlanok tulajdonosaival megosztva viselje. A rendelet szabályozza, hogy a jövőben milyen formában, milyen felelősségek és milyen típusú anyagi és egyéb hozzájárulások mellett bonyolíthatók le az ilyen típusú fejlesztések.

Az együttműködés kezdeményezésének fontos feltételei:
• az érdekelt ingatlanok kétharmadának tulajdonosai kezdeményezhetik az útépítési együttműködést az önkormányzattal, egyúttal ún. útépítési közösséget szükséges létrehozni;
• a kezdeményezést a képviselő-testület hagyja jóvá, az együttműködési megállapodást a polgármester írja alá az útépítési közösséggel;
• a létrehozott útépítési közösség önkormányzati forrást igényelhet a beruházáshoz.
A forrás igényléséhez benyújtott kérelemben jelezni kell a vállalt lakossági hozzájárulás mértékét és az együttműködésben résztvevők körét. Az önkormányzati hozzájárulás mértéke nem lehet több 50 százaléknál. A kérelmek elbírálásánál az alábbi szempontokat veszik figyelembe:
• a terület tulajdonjogi, ingatlannyilvántartási rendezettsége;
• közműellátottság, műszaki állapot;
• az együttműködésben résztvevő tulajdonosok aránya;
• a vállalt lakossági hozzájárulás mértéke;
• egyéb műszaki, településfejlesztési, településrendezési szempontok.
Az útépítési munkálatok a lakossági hozzájárulások befizetése után kezdődhetnek. Az útépítési együttműködésben részt nem vevő, de a megépült helyi közutak használatában érdekelt ingatlan tulajdonosa útépítési érdekeltségi hozzájárulást köteles fizetni. Az utat az építési engedélyben foglaltak szerint kell megépíteni.
A részletes szabályokat az útépítési együttműködésről és az útépítési érdekeltségi hozzájárulásról szóló 25/2025. (VI. 30.) önkormányzati rendelet tartalmazza.
ÚTÉPÍTÉSI KÖZÖSSÉG FELADATAI
A közösség képviselője együttműködik az önkormányzattal
A képviselő névjegyzéket készít az együttműködésben résztvevő és részt nem vevő tulajdonosokról
A lakossági hozzájárulásokat a képviselő beszedi, amelyet az önkormányzat számlájára utal
ÖNKORMÁNYZAT VÁLLALÁSAI
A költségeket a képviselő-testület döntésétől függő mértékben átvállalja (önálló vagy önkormányzat által támogatott útépítési együttműködés)
Az útépítést előkészíti, a beszerzési vagy közbeszerzési eljárás során ajánlatkérőként eljár
A lefolytatott beszerzési vagy közbeszerzési eljárás során kiválasztott kivitelezővel a szerződést megköti
Műszaki ellenőrt biztosít
A befejezett útépítésről pénzügyi beszámolót készít