

Az első 180 nap – polgármesteri beszámoló
Örömmel számolok be azokról a feladatokról, amelyeket az elmúlt 180 napban közösen elvégeztünk. Nem azt szeretnénk hangsúlyozni, hogy milyen intenzív időszak van mögöttünk, hanem azt szeretnénk megvilágítani, hogy az egyes tevékenységek milyen célt szolgáltak és milyen eredménnyel jártak, vagy mit várhatnak azoktól a péceli lakosok a jövőben.
Az önkormányzati munka során nemcsak a képviselő-testület munkájára támaszkodtam, hanem a Péceli Polgármesteri Hivatal, a péceli intézmények vezetői és dolgozói, valamint a Pécel Kft. munkatársainak mindennapi közreműködése és támogatása is elengedhetetlen volt az eredményekhez.
Műszaki fejlesztések, Városfejlesztési Alap
Kiemelt projektként valósult meg a Bem utcai gázvezeték és útburkolat felújítása. A korábbi ciklusban megkezdett, de hibásan kivitelezett munkák javítása után sikerült a lakosság számára használható állapotba hozni az utat. Az Április utcában ugyancsak gázvezeték-rekonstrukció indul több ütemben, a biztonságos és zavartalan gázellátás biztosítása érdekében.
Jelentős előrelépést hozott a Magyar Közút Zrt.-vel való együttműködés. Folyamatos egyeztetések révén célunk az utak üzemeltetésének újragondolása. Amennyiben sikerrel járunk, például az Állomás utca kezelése önkormányzati hatáskörbe kerülhet, míg a vasúti felüljáró állami kezelésbe kerülne, ami éves szinten komoly költségcsökkenést jelentene a városnak. Emellett a Közút tájékoztatása szerint a 31-es úttal összekötő szakasz is felújítás előtt áll. A város belterületi úthálózatának karbantartását a Pécel Kft. ütemterv szerint végzi.
Fentiekhez kapcsolódóan kezdeményeztem egy ún. Városfejlesztési Alap létrehozását, melyet a méltán híres Baczoni Istvánról szeretnénk elnevezni. Baczoni volt az az úttörő, aki elképzeléseivel és annak végrehajtásával évtizedekkel ezelőtt a semmiből építette meg Pécel teljes közműrendszerét és máig használt közművagyonát. Látható, hogy a beruházásokat lehetővé tévő támogatások, pályázatok hektikusan változnak, ráadásul rengeteg korábban elnyert forrást adott vissza a város az elmúlt években. Az idei évi költségvetésben a támogatásokból megvalósuló beruházásokhoz többlet műszaki tartalmat már nem tudunk hozzárendelni.
Rengeteg fejlesztési elképzelésünk van, de ténylegesen csak forrásbevonás esetén, például ingatlaneladás után kerülhetnének ezek megvalósításra. Fentiek miatt szükségesnek tartom egy fejlesztési alap létrehozását, amely nemcsak az anyagi pénzeszközöket gyűjti és kezeli, hanem a humántőke-,
humánerőforrás-felajánlásokat is, amelyeket civil egyesületek, illetve magánszemélyek tehetnek meg. Sok olyan közérdekű és közvagyonon elvégezhető állagmegóvási, karbantartási feladat van, amelyek eszköz- vagy anyagköltsége alacsony, és humánerőforrás bevonásával könnyebben megvalósítható, mint az önkormányzati feladatellátás során. Az alap forrást, önerőt biztosíthat infrastruktúra-
fejlesztéshez, segíthet zöldterületek, -felületek növelésében megújuló energiaforrások fejlesztésében, csökkentve ezzel az ökológiai lábnyomot. Úgy gondolom, hogy segítené a város hosszú távú stratégiáinak megvalósítását, lehetővé téve a tervezett és átgondolt hosszú távú koncepcióalkotást és fejlesztést.
Forrás lehetne pl. a képviselői tiszteletdíjaknak előre meghatározott mértékű, átmeneti vagy tartós csökkentése vagy a magánszektor hozzájárulása: vállalatok és magánszemélyek támogatásai, amelyek lehetővé teszik a város fejlesztési programjainak finanszírozását. Az elvi döntést támogatta a testület, melyet meg fogok tölteni tartalommal és ebben, ennek megvalósításában fogom kérni képviselőtársaim támogatását.
A Zsigmondi utcai forgalomlassító sikeresen megvalósult. Emellett Pécel teljes forgalomtechnikai felülvizsgálata is elindult, hogy komplex megoldásokat találjunk a gyorshajtás, a szabálytalan parkolás és a közlekedési konfliktusok csökkentésére. A buszközlekedés újraindult, jelenleg is zajlik az útvonalak és megállók finomhangolása.

Stratégiai partnerségek
Kezdeményeztem az Élhető Települések Országos Szövetségéhez való csatlakozást, mely tulajdonképpen egy tematikus önkormányzati szövetség, ahol a résztvevő önkormányzatok és piaci szereplők számára olyan szakmai és pénzügyi lehetőségek teremtődnek, amelyek hozzájárulnak a helyi közösségek életminőségének javításához, és erősítik a települések gazdasági és társadalmi stabilitását. Ez konkrétan azt jelentené, hogy szaktanácsadás, a pályázati lehetőségek nyomon követése, képzési programok biztosítása mellett az integrált településfejlesztési szemlélet önkormányzati munkába való beépítésével Pécel hosszú távú fenntartható fejlődéséhez járulna hozzá. Sok esetben közvetlen EU-forrás is rendelkezésére áll az önkormányzatoknak. A cél hazai fenntartható településfejlesztés és integrált városfejlesztési szemlélet kialakítása, mely úgy gondolom, a jövő kulcsa.
Részt vettünk a Fővárosi Agglomeráció Önkormányzati Társulás, a Gyömrő és Környéke Társulás, valamint a Gödöllő–Vác térségi környezetvédelmi szervezetek munkájában. Emellett kezdeményeztük a korábban elhagyott Gödöllői Többcélú Kistérségi Társuláshoz való újbóli csatlakozást.
Végső szakaszban vannak a tárgyalások a Johannita Segítő Szolgálattal. Cél, hogy heti legalább egy alkalommal, majd később több napon is elérhető legyen a helyi ügyeleti ellátás a Petőfi utcai rendelőben. A sürgősségi betegszállítás helyben állomásozó esetkocsival történne.
Közmű és közszolgáltatások fejlesztése
A DPMV Zrt.-vel való kapcsolatot új alapokra helyeztük: elkészült a „Gördülő fejlesztési terv”, amely irányt mutat a következő évekre. Elindult a szennyvíztisztító korszerűsítése és a kapacitásbővítés előkészítése. A vízellátó kutak felújítása után új víziközmű projektek is indulnak. Javult a lakosság tájékoztatása is, minden javításról, haváriáról azonnal információt kapunk.
A Vertikál Group helyett a MOHU Zrt. vette át a hulladékszállítási feladatokat. A kezdeti nehézségek után a szolgáltatás stabilizálódott. Jelenleg a zöldhulladék-gyűjtő zsákok önkormányzati osztásának jogi előkészítése zajlik.
Pályázati projektek előrehaladása
Fontos hangsúlyozni, hogy minden korábbi pályázati forrást visszaszereztünk, és célunk azok sikeres lezárása. A Szivárvány Tagóvoda fejlesztése pozitív támogatói döntést kapott, a támogatási szerződés előkészítése zajlik. A Rákóczi út járdájának és útfelületének felújítása is elindulhat, miután hosszú évek óta először sikerült újra lendületet adni a projektnek. A csapadékvíz-elvezetési projekt második üteme szintén előkészítési fázisban van. A Gesztenyés Tagóvoda tetőfelújítása a tervek szerint, közbeszerzés után, meg is valósul.
Közbiztonság
Pécel a Versenyképes Járások program keretében, a járás településeivel olyan célokat jelölt ki, mint a közlekedésbiztonság javítása – ennek része lehet például intelligens sebességmérő kamerák telepítése, vagy új térfigyelő kamerák kihelyezése. Létrehoztuk a Közbiztonsági Kerekasztalt, ahol a helyi rendőrség, polgárőrség és civil szereplők közösen dolgoznak a város biztonságáért. Újraindult a polgárőrség működése is.
Ingatlan- és intézményi ügyek
Elkezdődött az önkormányzati bérlemények és bérleti jogviszonyok felülvizsgálata. Az új, egységes bérleti szerződések előkészítése folyamatban van. Felmértük az intézményi ingatlanállományt, és megkezdtük az éves karbantartási és állagmegóvási tervek összeállítását.
Kastély és örökségvédelem
Hónapok óta egyeztetéseket folytatunk a Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft. (NÖF)-vel és az Építési és Közlekedési Minisztériummal a Ráday kastély kapcsán. Az egyeztetések során a hasznosítás rövid-, közép- és hosszú távú lehetőségeivel kapcsolatban információt cseréltünk. A felek megerősítették, hogy a történések alapján a kert hamarosan megnyitható, és a városlakók számára elérhetővé válik. A kerítés felújítására benyújtott dokumentáció engedélyezési fázisban van, így a megvalósítás a közeljövőben várható. A középtávú tervek a Márványistállóra és annak jövőbeli felhasználására is kiterjednek. Az ÉKM államtitkára és az műszaki munkatársai október óta több alkalommal tettek látogatást, és célunk, hogy kulturális események helyszínéül szolgáljon a jövőben a város szívében magasló kastély.
Kommunikáció és szervezeti működés
Bevezettük a heti irodavezetői és havi intézményvezetői egyeztetéseket, valamint heti műszaki koordinációs értekezleteket tartunk. Újraindítottuk a helyi, papíralapú újságot, hogy a nem digitálisan tájékozódó lakosságot is elérjük.
Nagyon fontosnak tartom hangsúlyozni, hogy a várost nem öt évre kell elképzelni és építeni, és nem magunknak, hanem a gyermekeinknek és unokáinknak.
Az elmúlt fél év során számos programon és találkozón vettem részt. Tárgyalópartnereim között kormánytagok, hazai és nemzetközi cégvezetők, egyházi méltóságok, valamint társhatóságok vezetői szerepeltek. Minden egyes találkozón arra törekedtem, hogy átgondolt és céltudatos lépéseket tegyünk, követve egy jól meghatározott irányt. Azon dolgozunk, hogy minden döntésünk hozzájáruljon kiemelt célkitűzéseink megvalósításához.
Megígértem, hogy a munkában következetes leszek: alaposan áttekintjük a korábbi időszak szerződéseit, és ha ezek nem a péceliek érdekeit szolgálják, fel fogjuk bontani őket.
Pécel új vezetése világos célokkal rendelkezik, és tudatosan összpontosít azokra. Az eddigi cselekvéseink is ezt mutatják, és elkötelezettek vagyunk amellett, hogy folytassuk ezt a munkát a ciklus hátralévő részében is. Ezek az eredmények nemcsak saját munkánk eredményei, hanem közösségünk összefogásának és együttműködésének gyümölcsei is. Kérem, továbbra is tartsunk együtt, hogy a következő hónapokban további lépéseket tegyünk Pécel fejlődése érdekében.
dr. Kővári Alexandra